ایده ‌هایی در مورد گچبری سقف

طراحی داخلی منزل به طرق مختلف امکان پذیر است: با دکوراسیون دیواری ، کفپوش ها ، مبلمان رنگی اما سقف ها اغلب فراموش می شوند. یک طرح سقف خاص می تواند فضا را کاملاً تغییر داده و فضایی ایحاد کند که دکوراسیون منزل را برجسته کرده و الهام بخش باشد! امروز می خواهم انواع طرح سقف را به اشتراک بگذارم. که واقعاً در هر مکانی فضایی خاص ایجاد می کند و قاب بندی شده با ابزار گچبری هستند.

گچبری پیش ساخته چیست؟

گچبری پیش ساخته، نواری از مواد با پروفایل های مختلف است که برای پوشاندن انتقال بین سطوح یا برای تزئین استفاده میشود. به طور سنتی از چوب یا گچ ساخته می شود. اما امروزه  از پلی یورتان یا پلی استایرن ساخته میشود. گچبری قرن ها در دکوراسیون های سقفی بویژه در فضای داخلی کلاسیک مورد استفاده قرار گرفته است. کاخ های پادشاهان فرانسوی نمونه ای شگفت انگیز از چنین گچبریها است. امروزه گچبری برای اهداف تزئینی استفاده می شود و تقریباً با هر فضای داخلی مطابقت دارد: یک حمام ، یک اتاق ناهار خوری ، یک اتاق نشیمن ، آشپزخانه یا یک اتاق خواب.

گچبری پیشرفته و مدرن

گچبری باعث می شود هر فضایی با ظاهری  شیک به نظر برسد. یک تصویر ظریف را ایجاد می کند که می تواند با سبک های زیادی مطابقت داشته باشد. اگر برخی از گچبریهای سبک قدیمی باقی مانده است ، آن را از بین نبرید. به راحتی می توانید آنها را با یک فضای داخلی مدرن هماهنگ نمایید. اگر همسان با سبک فضای شما نباشد ، فقط یک کنتراست ایجاد خواهید کرد. من چنین فضاهایی را با گچبری سقف باشکوه و مبلمان مدرن با ترکیب چندین رنگ تحسین می کنم. همچنین انواع ابزار گچبری مدرن ، به شکل هندسی یا خطوط ساده وجود دارد. آنها به شما کمک می کنند بدون توجه زیاد یا تضاد بین مدرن و کلاسیک ، یک استایل درست کنید.

چگونه می توان طراحی گچبری سقف را انجام داد؟

با توجه به به موارد زیر می‌توان از گچبری و نور مخفی ، سقف کاذب کناف و سقف کشسان استفاده کرد.

  • طراحی داخلی دکوراسیون اتاق پذیرایی
  • ارتفاع سقف از کف اتاق پذیرایی
  • میزان روشنایی مطلوب برای آسایش ساکنین
  • نظر کارفرما برای اتاق پذیرایی

در طراحی دکوراسیون لوکس معمولاً از گچبری و نور مخفی استفاده می‌شود.

گلویی سقف همواره جزء جدایی ناپذیر در طراحی فضای منزل بوده است. مدلهای نور مخفی سقف به راحتی با ابزار گچبری سقف نور مخفی پلی یورتان قابل اجرا خواهد بود. این ابزار‌ امکان استفاده از گلویی بدون رابیتس را فراهم خواهد کرد. چرا که رابیتس کاری جهت انجام گچبری در ساختمان کاری پر هزینه و زمان‌بر است. در عکس زیر نمونه‌ای از ابزار گلویی مدرن را ملاحظه می‌کنید.

گچبری پیش ساخته سقف مدرن

گچبری پیش ساخته سقف مدرن

استفاده از ابزار گلویی پیش ساخته پلی یورتان در معماری مدرن

طبیعتاً هرچه طرح گچبری پیچیده‌تر و با جزئیات بیشتری باشد هزینه و مدت زمان اجرای طرح به مراتب بیشتر است. رابیتس کاری جهت انجام گچبری در ساختمان کاری پر هزینه و زمان‌بر است.

کناف برای سقف اتاق پذیرایی به دلیل کم هزینه‌تر بودن و سرعت اجرا اکثراً در منازلی که کوچک‌تر هستند و مالکان نمی‌خواهند هزینه زیادی برای دکوراسیون سقف اتاق پذیرایی صرف کنند بیشتر استفاده می‌شوند.

قیمت گچبری سقف پذیرایی با کاربرد ابزار گچبری پیش ساخته پلی یورتان بسیار اقتصادی و به صرفه خواهد شد. ضمن اینکه شما از یک سبک مدرن هم برخوردار خواهید شد.

سقف اتاق خواب

طراحی مناسب سقف برای اتاق خواب باید در هماهنگی با دکوراسیون کلی خانه باشد. به این صورت که اگر در هال و پذیرایی از گچبری نور مخفی استفاده شده است در اتاق خواب هم باید از این نوع سیستم استفاده شود. امروزه استفاده از کناف و نور مخفی محبوب‌ترین نوع سقف است. اما توجه به این نکته ضروری است که از نظر زیباشناسی سقف کناف نسبت به گچبری از ارزش پایین‌تری برخوردار است. در نتیجه نسبت به ارزش کلی ساختمان باید روش مناسب طراحی دکوراسیون انتخاب شود.

انتخاب سقف اتاق خواب می‌تواند از یک سیستم ساده تا پیچیده‌ترین و تزئیناتی‌ترین نوع ابزار و پتینه کاری متغیر باشد. با توجه به بودجه و نظر طراح داخلی می‌توان بهترین سبک را انتخاب کرد.

طراحی دکوراسیون اتاق خواب باید کاملاً هماهنگ با طراحی دکوراسیون داخلی منزل باشد. به عنوان مثال چنانچه طراحی دکوراسیون منزل کلاسیک باشد اتاق خواب نیز باید هماهنگ با آن باشد. به این معنا که از گچکاری و گچبری لوکس و با جزئیات زیاد استفاده شود.

ابزار پیش ساخته دکوراتیو پلی یورتان در انواع

  • ابزار گلویی
  • ابزار قاب بندی
  • نور مخفی
  • طاقچه ها
  • گل ها و گنبدهای زیبای سقفی
  • قطعات تزیینی و غیره

امکان ایجاد طرح ها و جلوه های زیبای دکوراتیو و کاملا” طبیعی در سبک های معماری مدرن و منطبق با هر نوع سلیقه را برای طراحی مدرن سقف پذیرایی و اتاقها فراهم میکند.

در ادامه ۳۷ طرح گچبری سقف در سبکهای معماری مختلف ارائه شده است.