Search
Close this search box.

دسته بندی مطالب

قاب بندی کلاسیک دیوار شاخص

سبک کلاسیک در طراحی داخلی

سبک کلاسیک در طراحی داخلی

سبک کلاسیک در طراحی داخلی طرفداران بسیار زیادی دارد.سالهاست که این سبک به عنوان سبکی لوکس و اشرافی به مردم شناسانده شده است. در واقع سبک کلاسیک به دلیل برآمدن از معماری یونان و روم باستان و امپراطوری ها اشرافی و سلطنتی در نظر گرفته میشود. اعتقاد بر اینکه لوکس بودن فضا فقط در سبک کلاسیک موجود است کاملا غلط بوده و سبک های دیگر معماری داخلی نیز مانند سبک مدرن میتوانند فضای داخلی لوکسی را پدید آورند. در واقع استفاده از این سبک در دکوراسیون داخلی به تنهایی فضا را لوکس نمیکند بلکه المان های بسیاری نیاز است تا فضای داخلی شما تبدیل به فضایی کلاسیک و لوکس شود.

ویژگی های اصلی سبک کلاسیک در طراحی داخلی:

سبک کلاسیک از بیرون به درون نشات میگیرد   .فضاهایی با تقارن و همگونی، تزئینات و جزئيیات بالااین سبک را میسازند.المان هایی مانند ستون که از بیرون به درون آورده شده و استفاده از رنگ هایی خاص و با تضاد کم در دکوراسیون داخلی از ویژگی های سبک کلاسیک در معماری داخلی می باشد.

 • تقارن

تقارن در سبک کلاسیک به معنی وجود المان های مساوی در دید بصری است. به طور مثال تزئینات متقارن بر روی دیوارها،چیدمان متقارن مبلمان و…این تقارن به توازن فضا کمک میکند و همچنین یکی از موارد اصلی این سبک که دقت بالا و سختگیرانه است را برآورده میسازد.

 • ستون

یکی از مواردی که در سبک کلاسیک به آن پرداخته میشود ستون است. ستون های یونانی و رومی که در نمای ساختمان ها نیز قابل مشاهده است.اگر از این ستون ها در فضای داخلی استفاده شود (در ابعاد کوچکتر)یک قدم به سبک کلاسیک در طراحی داخلی نزدیک تر شده ایم. البته باید توجه داشت که فضای داخلی صرفا به فضای مسکونی اطلاق نمیشود.

 • رنگ

به طور کلی رنگ یکی از ویژگی های اصلی هر فضاست.رنگ ها به فضا روح و شخصیت می بخشند.رنگ های استفاده شده در سبک کلاسیک سفید،کرم،طلایی،خاکستری روشن،آجری،هلویی،سبز سدری،قهوه ای میباشد.رنگ های انتخابی در سبک مدرن نباید تیز و خالص باشند و تضاد رنگی زیاد در رنگ ها مناسب سبک کلاسیک نیست.
در انتخاب رنگ برای سبک کلاسیک باید دقیت فراوانی به خرج داد زیرا این رنگ ها اگر درست و به جا انتخاب نشوند سبک پست مدرن را تداعی میکنند و اجرای نا آگاهانه این عمل ترکیب نامناسب دو سبک از طراحی داخلی میباشد.

 • نور

نورپردازی در فضای داخلی یکی از پر اهمیت ترین کارهاست.فضاهای کلاسیک به طور معمول نور زیادی دارند.برای نورپردازی در محیط های کلاسیک باید از لوسترهای کریستالی و برنجی استفاده کرد.لوسترهایی که انتخاب آنها نه تنها در ظاهر به سبک کلاسیک کمک کنند بلکه در نورپردازی نیز قوی عمل کرده و فضا رت پرنور کند.

 • تزئینات دیوار و سقف

در مورد متریال استفاده شده در سبک کلاسیک و تزئینات دیوار و سقف سخن بسیار است. سبک کلاسیک گره خورده در مجسمه سازی عصر یونان و روم باستان است.هنر مجسمه سازی در ابعاد کوچک خود در گچبری های روی دیوارها ،ستون ها، سقف و … تجلی می یابد.گچبری های خاص به طور متقارن در کنج سقف ها و روی دیوارها و به صورت قاب بندی در سبک کلاسیک دیده می شوند.این گچبری ها عمدتا با رنگ سفید،طلایی،کرم کار شده و با زمینه ی اصلی خود در تضاد آرامی هستند.این گچبری ها با دستان هنرمند استادکاران بر روی دیوارها و سقف نقش بسته و هرکدام تداعی کننده مفهوم خاصی هستند.

نقاشی های دیواری بر روی دیوارها و سقف ها نیز از دیگر المان سبک کلاسیک در طراحی داخلی هستند.گنبد های ساخته شده، داخل طاق ها، سقف اتاق ها،داخل قاب های تزئینی روی دیوار ها همه و همه از مکان هایی هستند که در طراحی کلاسیک به دست استادان نقاشی میشدند.
در فضاهای خاص استفاده از پارچه های دیواری نیز مرسوم بود. این پارچه ها با سبکی خاص بر روی دیوار نصب میشد و نوع پارچه ها از گرانترین و خاص ترین دوره ی خود بود.

 • کفسازی

کفسازی در سبک کلاسیک با متریال های طبیعی انجام میشود.پارکت های چوبی مقاوم و سنگ های مرمر طبیعی از جمله متریال های کف در این سبک هستند.طراحی کف با استفاده از رنگ های متنوع سنگ در این سبک صورت میگیرد که در آن تقارن نیز دیده می شود. به طور مثال برای کفسازی نشیمن با استفاده از سنگ معمولا فضای کادر مانندی را در وسط به نشانه ی نقطه کانونی با رنگ دیگر ی از سنگ مزین میکردند.استفاده از موزاییک هایی با طرح های شلوغ نیز در سبک کلاسیک باب بوده است.
برای انتخاب متریال نهایی برای قسمت های از فضا به سبک کلاسیک از فرش و موکت استفاده میشد. استفاده از موکت در اتاق به صورت سرتاسری برای کفسازی یکی از ویژگی های این سبک برای عصر جدید آن است.

 • مبلمان

قسمت اعظمی از دکوراسیون داخلی را مبلمان تشکیل میدهد.مبلمان ها معمولا از دو بخش پارچه ای و چوبی تشکیل می شوند.بخش چوبی مبلمان کلاسیک باید از مرغوب ترین چوب ها باشد. در اکثر مبلمان های کلاسیک قسمت های چوبی دارای طرح هستند. پارچه ی مبلمان کلاسیک نیز از گل ها و طرح های خاص با رنگ هایی که در بالا گفته شد،داراست. اغلب مردم گمان میکنند مبلمان کلاسیک فقط نوعی از مبلمان هستند که استیل می نامند اما طراحان داخلی برای ایجاد سبک کلاسیک از مبلمان درست با سبک های لوئی 15،16 ،کویینان و … استفاده میکنند.برخی از مبلمان کلاسیک برخلاف تصور عموم می تواند ترکیبی از چوب و پارچه نبوده و مانند مبلمان راحتی امروز تمام پارچه باشد.

مبلمان های سبک کلاسیک

 • اکسسوری و لوازم تزئينی

اگر یک دکوراسیون کامل به سبک کلاسیک میخواهید نباید از اکسسوری های کلاسیک غافل شوید. اکسسوری هایی که تداعی کننده تندیس های رومی هستند و یا تزئیناتی که یادآور معماری یونان باشند.
در انتخاب اکسسوری باید دقت کرد تا زیاده روی صورت نگیرد و فضای داخلی را به موزه شبیه نکند. استفاده به جا از اکسسوری به محیط سنگینی و ارزش میدهد.

سبک کلاسیک در انواع فضاهای داخلی

همانطور که در ویژگی های سبک کلاسیک در طراحی داخلی گفته شد،این سبک فقط مخصوص فضای داخلی مسکونی نیست. از این سبک برای طراحی رستوران ها،لابی ساختمان ها،هتل ها،فضای دفاتر اداری و … استفاده می شود. برای آراستن محیط مورد نظر به این سبک باید در ابتدا پتانسیل فضایی در نظر گرفته شود.به این معنا که ابعاد،ارتفاع سقف،نحوه قرارگیری فضا،نورگیری فضا،سبک طراحی خارجی فضا و کاربری فضا سنجیده شود و سپس نسبت به طراحی آن با المان های این سبک اقدام شود.
به طور مثال برای طراحی رستوران نیاز است که ابعاد فضا تا حدودی بزرگ باشد، ارتفاع سقف بلند بوده و اقداماتی برای نورگیری مناسب آن انجام شود. همچنین نمای بیرونی رستوران باید از این سبک تبعیت کند.

سبک کلاسیک امروزی

امروزه سبک کلاسیک در طراحی داخلی کمی با سبک اصلی فاصله پیدا کرده است. پیشرفت متریال های معماری داخلی،سبک ساختمان سازی،سلیقه مردم،فرهنگ و … همگی باعث تغییر این سبک در ابعاد خاص شده است. به طور مثال فقط در پروژه های اندکی از معماران ما سبک اصیل کلاسیک را مشاهده میکنیم که شامل نقاشی دیواری های استادانه ،مبلمان با چوب طبیعی و تزيينات دیواری گچکاری شده توسط استادان باشند. زیرا تمام موارد گفته شده نیازمند هزینه و زمان فراوان میباشد. همچنین سلیقه ی افراد خاصی را جلب میکند. متریال هایی که امروزه بسیار در سبک کلاسیک در دکوراسیون داخلی کاربرد دارند را برمیشماریم.

 • کاغذ دیواری

استفاده از کاغذ دیواری های لوکس طبیعی یکی از گزینه هایی است که جایگزین نقاشی های دیواری شده است. کاغذ دیواری هایی با طرح های متنوع کلاسیک در فضاهایی که برای نقاشی دیواری تزئين و آماده شده اند استفاده می شود .

 • پنل های پارچه ای

این پنل ها جایگزین پارچه دیواری ها و لمسه کوبی های کلاسیک شده اند. این پنل ها در ابعاد متنوع و با رنگ ها و پارچه های مختلف تولید میگردند و تا حدودی توانسته اند نیاز طراحان داخلی برای ایجاد فضای کلاسیک را رفع نمایند.

 • ابزارهای آماده پلی یورتان

ابزارهای گچبری پلی یورتان که به صورت آماده تولید میشوند، طرح گل ها و قاب بندی های کلاسیک است. این ابزار به نسبت گچ سبک تر ، مستحکم تر و همچنین ضد آب هستند .  از مزایای ابزارهای گچبری پلی یورتان ، می توان سرعت بالای اجرای پروژه ، نصب آسان و تولید کارخانه ای این محصولات را نام برد که قطعا به پروژه سرعت عمل می بخشد. از دیگر مزایای آن قیمت پایین تر آن به نسبت دیگر متریالها است.

قاب بندی به سبک کلاسیک

اگر خانه شما به سبک کلاسیک طراحی و چیده شده است با این قاب بندی میتوانید تناسب زیبایی بین مبلمان و دیوار ها ایجاد نمایید. قاب های این سبک پر از نقش های زیبا و جزئیات هستند و معمولا در رنگ های طلایی به کار برده میشوند تا جلوه بیشتری داشته باشند و ظاهری اشرافی به خود بگیرند. برای تاکید بر کلاسیک بودن دیوار ها باید نکات زیر را در نظر داشته باشید: 1- از رنگ طلایی و مشابه آن استفاده کنید. 2- به جزئیات با رنگ سفید توجه کنید. 3- کنگره ها و تاج های مبل هایتان را در در نظر داشته باشید.  در این طرح ها دیگر نیاز نیست تاکیدی بر رنگ طلایی داشته باشید و هرچه مدل انتخابی شما شلوغتر باشد میتوانید از تک رنگ هایی مثل: کرمی، خاکستری، طوسی و … استفاده کنید.

اگر سبک کلاسیک را برای دکوراسیون داخلی منزل خود در نظر دارید ، تیم درنیکا دکور با بهره گیری ازافراد متخصص ، طراحی ، تامین مصالح و اجرا در خدمت شما همراهان گرامی خواهد بود تا به درست ترین و زیبا ترین شکل ممکن این فرآیند انجام گردد .

بـرای مـشاوره رایگان با مـا تـماس بـگیریـد
راه های ارتباطی
محبوب ترین مقالات
طراحی ابزار پلی یورتان
مشاوره رایگان

با متخصصین با تجربه

طراحی

مطابق با سلیقه ی شما

تامین

باکیفیت ترین محصولات

ارسال سریع

به سراسر کشور