پلی یورتان و پلی استایرن

پلی استایرن و پلی یورتان – مقایسه و عملکرد آنها به عنوان ابزار دکوراتیو گچبری

در ابتدا باید اشاره داشت ماده پلی استایرن و پلی اورتان هر دو پلیمر هستند  که ساخته شده از زنجیره های طولانی مولکولی میباشند و بیشتر از اتمهای کربن و هیدروژن تشکیل شده اند. پلی استایرن ترموپلاستیک است ، بنابراین می تواند توسط گرما ذوب شود. پلی یورتان به جای ذوب شدن با گرما تخریب می شود.

پلی استایرن اساساً یک پلیمر برگشت پذیر است. با گرم شدن دقیق می تواند دوباره به استایرن تجزیه شود و در بسیاری از حلال های آلی حل شود. پلی یورتان با واکنش بین دو ماده شیمیایی مختلف ساخته می شود. مقاومت آنها در برابر مواد یکسان متفاوت است. این مصالح در همه جای صنعت استفاده و خود باعث تولید و رشد انواع مصالح کاربردی شده اند.

 با این حال ، پلی یورتان به طور فزاینده ای در موقعیت های خاص جایگزین پلی استایرن می شود ، به ویژه مواردی که به انعطاف پذیری بیشتری نیاز است. از هر دو متریال برای تولید ابزار گچبری پیش ساخته استفاده شده است. لیکن پلی یورتان بدلیل مشخصات خاص خود بسیار گزینه مناسب تری می باشد. درنیکا دکور بصورت تخصصی در زمینه واردات و فروش ابزار پلی یورتان فعال می  باشد.

از نظر ترکیب، توانایی این دو محصول نهایی در مقاومت در برابر مواد شیمیایی و هدایت گرما و تحمل آنها برای سختی تفاوت دارد که به شرح زیر بیان می شود :

 

ترکیب مولکولی :

پلی استایرن یک پلیمر حاوی مولکول های متشکل از اتم های کربن و هیدروژن است که به طور معمول به نسبت هشت به یک دیده میشود . از طرف دیگر ، فرمول مولکولی پلی اورتان ، یک پلیمر بسیار پیچیده تر را توصیف می کند که از مولکول های متشکل از نیتروژن و اکسیژن و همچنین کربن و هیدروژن ساخته شده است. برخلاف پلی استایرن که یک پلاستیک سخت را تشکیل می دهد ، می توان پلیمرهای پلی اورتان را به گونه ای دیگر چیدمان کرد تا موادی با درجه انعطاف پذیری مختلف ایجاد شوند . تنوع محصولات تولید شده با پلی یورتان نیز گواه این مطلب است.

ضریب ( مقاومت حرارتی ) : R

مقدار R یک ماده ساختمانی مقاومت حرارتی آن را نشان میدهد . پلی استایرن مقاومت در برابر گرما را  مدیریت می کند، اما پلی اورتان این ضریب را تقریباً دو برابر نشان می دهد و ماده ای عالی حتی برای عایق الکتریکی است. علاوه بر این ، پلی یورتان در شرایط بسیار سرد همچنان انعطاف پذیری را حفظ می کند ، اگرچه سفتی تدریجی از 0 درجه فارنهایت آغاز می شود ،اما این مقاومت با توجه به چگالی و ضخامت هر ماده متفاوت است.

مقاوم در برابر آتش :

پلی یورتان برخلاف پلی استایرن ذوب نمی شود. در حقیقت، تا زمانی که دما به 700 درجه نرسد عمدتا توسط گرما آسیب نمی بیند. پلی استایرن در دمای محدوده 200 تا 300 درجه ذوب خواهد شد. پلی اورتان ماده برتر ضد حریق شمرده میشود.

مقاومت شیمیایی ، آب و هوا و سایش :

در حالیکه پلی استایرن در معرض حلالهایی مانند بنزین و اسپریهای خاص حشرات دچار مشکل خواهد شد، پلی اورتان در برابر کلیه مواد شیمیایی مقاوم است. این پلیمر همچنین در مقاومت در برابر آسیب های جوی ناشی از اکسیداسیون و نور خورشید عملکرد بهتری نسبت به پلی استایرن دارد. در حقیقت ، پلی یورتان بهتر از پلی استایرن در برابر همه شرایط جوی و فیزیکی مقاومت می کند. لذا تاکید درنیکا دکور و دیگر فعالین این حوزه استفاده از ابزار پلی یورتان بجای ابزار پلی استایرن می باشد.

تحمل وزن :

از آنجا که پلی یورتان از نظر پلاستیکی به ماهیت لاستیک شباهت دارد ، می توان از آن برای ساخت چرخ های تحمل بار ، اتصالات مکانیکی ، کوپلینگ ها و پایه دستگاه ها استفاده کرد. اما پلی استایرن انعطاف پذیری لازم برای اینگونه کارها را ندارد.

 

 

کاهش صدا :

از آنجا که پلی یورتان برخی از ویژگی های لاستیک را دارد ، برای دستیابی به کاهش مکانیکی صدا مفید است. برای مثال چرخ دنده های ساخته شده از این پلیمر سر و صدای بسیار کمتری را ایجاد می کنند .

بـرای مـشاوره رایگان با مـا تـماس بـگیریـد
راه های ارتباطی
محبوب ترین مقالات
طراحی ابزار پلی یورتان
مشاوره رایگان

با متخصصین با تجربه

طراحی

مطابق با سلیقه ی شما

تامین

باکیفیت ترین محصولات

ارسال سریع

به سراسر کشور