سر ستون پیش ساخته در معماری مدرن

نقش گچبری و کاربرد ستون و سر ستون در معماری مدرن و ایرانی

گچبری ستون پیش ساخته ، معماری کلاسیک و مدرن

در طراحی کلاسیک ایرانی استفاده از گچبری بسیار مرسوم بوده است و ریشه در فرهنگ ما دارد. به کارگیری انواع گل گچی، گلهای کنج قاب، گل دور قاب گچی، گلهای سقفی در ارتقاء و بها دادن به ارزش کار معماران سهم به سزایی داشته است. در عمارتهای بزرگتر بهره گیری از ابزار ستون و ستون کلاسیک با ارتفاع زیاد به صورت ستون گرد و یا ستون تخت فضا را بسیار با شکوه می ساختند. ابزارهای نوین ساختمانی همچون ابزار گچبری ستون پیش ساخته پلی یورتان امکان تزئین ستونها را در معماری مدرن فراهم نموده است.

شیوه کلاسیک یکی از سبک‌های باستانی معماری کلاسیک است. این سبک توسط تناسبات اجزا و خصوصاً نوع ستون به کار گرفته شده از بقیه شیوه‌ها متمایز می‌شود. از قرن ۱۶ میلادی تاکنون، نظریه پردازان معماری پنج شیوه کلاسیک را به رسمیت شناخته‌اند. این شیوه‌ها از یونان باستان ریشه می‌گیرند و بعدها توسط رومیان مورد تغییر و استفاده قرار گرفتند. هر سبک سر ستون مناسب خود را دارد.

المانهای تلفیقی به ستون گچکاری شده از جمله:

  • سر ستون گچکاری که به صورت سر ستون گرد و یا سر ستون تخت بوده است.
  • بدنه ستون گچی که با انواع گلهای گچبری تزیین می شود.
  • پایه ستون گچی.

طرحهای گچ بری ستون متنوع است و البته بسیار گران. لیکن با استفاده از ستون و سر ستون پلی یورتان،  قیمت ستون و سر ستون گچبری به یک سوم تا یک چهارم کاهش می‌یابد.

عکس زیر نمونه‌ی اجرا شده از ستون و سر ستون از جنس پلی یورتان می‌باشد.

اجرای ستون و سرستون و پایه ستون پلی یورتان
اجرای ستون و سرستون و پایه ستون از جنس پلی یورتان

انواع کاربرد ستون در معماری ایرانی

در معماری اصیل ایرانی ستون نشانده‌ی شکوه عمارت بوده است که معمولا به صورت ستون گچی و سنگی بوده است. با انواع گچبری ها و تزئینات گچی روی این ستونهای کلاسیک زیبایی بنا صد چندان می‌شده است. در معماری مدرن امروزی که تلفیقی از معماری سنتی و مدرن جهانی است وجود ستون در داخل فضا هنوز جای خود را حفظ کرده است.

ابزارهای نوین ساختمانی همچون ابزار پیش ساخته گچبری پلی یورتان نیز جهت تزئین روی ستونها کاربرد دارد. این ابزار به صرت ستون، نیم ستون و سر ستون پلی یورتان در قالب گچبری پیش ساخته است.

۱-    گچبری ستون پیش ساخته پلی یورتان برای نصب روی دیوار مناسب است.

۲-     ستون های ساده را هم می توان با انواع ستونهای گچبری تزیین کرد.

۳-     استفاده دیگر از ستونها به صورت قرینه  در دو طرف ورودی‌ها و درب‌ها است.

گچبریهای پلی یورتان با چگالی بالا می باشد و بدون نیاز به مراقبت خاصی ماندگار است. ابزار پلی یورتان جایگزین گچبری و گچکاری با قابلیهای بسیار بهتر نسبت به گچ است.

 

 

بـرای مـشاوره رایگان با مـا تـماس بـگیریـد
راه های ارتباطی
محبوب ترین مقالات
طراحی ابزار پلی یورتان
مشاوره رایگان

با متخصصین با تجربه

طراحی

مطابق با سلیقه ی شما

تامین

باکیفیت ترین محصولات

ارسال سریع

به سراسر کشور