ابزار پیش ساخته چوبی ، ابزار دكوراتيو ام دي اف (MDF)

گچ بری پیش ساخته پلی یورتان و ۹ مزیت آن نسبت به چوب

ابزار پیش ساخته چوبی یا گچبری پلی یورتان؟ ، مقایسه ، مزایا و معایب

۱٫۱          گچ بری پیش ساخته پلی یورتان

پروژه های جدید بازسازی و نوسازی و بازسازی و احیاء بناهای تاریخی با استفاده از ابزار پیش ساخته چوبی یا پلی یورتان در یک نیاز مشترک اند. نیاز به استفاده از مصالح ساختمانی با کارایی و کیفیت بالا که:

  • مستحکم ، قابل اعتماد و با دوام باشند.
  • به راحتی نصب شوند.
  • متنوع و تطبیق پذیر باشند.
  • جزئیات معماری در آنها رعایت شده باشد.
  • قیمت رقابتی داشته باشند.

هنگامی که صحبت از برتری در زمینه مواد اولیه ساخت و ساز و بازسازی می شود، هزاران متریال سنتی، مدرن و نوآورانه در حال ربودن گوی رقابت از یکدیگرند. گچ بری پیش ساخته پلی یورتان یکی از این محصولات جذاب عرصه ساخت و ساز است که در کنار کارایی بالا جزئیات ظریف هنرمندانه را نیز ارائه می کند.

این ابزارها با افزایش طول عمر ساختمان نه تنها باعث افزایش قیمت خانه شما می شوند بلکه زیبایی نما و ظاهر ملک شما را نیز به طرز قابل توجهی دگرگون می کنند. اگر با دقت بنگرید پلی یورتان را در گستره وسیعی از المان های معماری از جمله ورودی ها، نورگیرها، پنجره ها، کنگره ها، قرنیزها، طاقچه ها و روکش ستون ها خواهید یافت.

۱٫۲         مقایسه پلی یورتان و ابزار پیش ساخته چوبی

در خانه های قدیمی امریکایی استفاده از چوب های نرم درختان کهنسال مانند کاج، صنوبر، سرو و سکویا و چوب های سخت مثل بلوط و افرا متدوال بود. این چوب ها چه از نوع نرم و چه سخت در مقابل آسیب،‌ ضربه و خراش بسیار سخت و مقاوم بودند. کیفیت بهینه چوب درختان کهنسال نسبت به چوب های جوانتر سبب پدید آمدن بازار داغی برای یافتن منابع الوار شد، چه از ته رودخانه ها و چه چوب های بازیافتی از خانه های قدیمی. اگرچه ذخایر این چوب های بازیافتی محدودند.

با این حال، هنگامی که از چوب قدیمی کمیاب در پروژه های تاریخی استفاده می شود ، باید به تفاوت های اقلیمی منطقه توجه شود. به عنوان مثال در جنوب، سرو و کاج زرد با شرایط غالباً گرم و مرطوب منطقه بیشتر سازگارند. در غرب، کاج و صنوبر غربی نسبت به رطوبت بسیار کم و آب و هوای خشک مناسب ترند. اما وقتی پای پلی یورتان به میان می آید در نظر گرفتن چنین ملاحظات منطقه ای غیر ضروری است و می توان از مزایای ابزار گچ بری پیش ساخته پلی یورتان ازجمله وزن و هزینه کمتر سخن گفت.

اگرچه استفاده از چوب در خانه سازی بسیار متداول است، اما گچ بری پیش ساخته پلی یورتان با کمترین هزینه نگهداری به طور فزاینده ای محبوب شده است. مالکین خانه، طراحان و پیمانکاران برای کاهش هزینه های نگهداری طولانی مدت روی به استفاده از محصولات پلی یورتان آورده اند.

در طراحی داخلی و خارجی، المان های معماری ساخته شده از مواد ترکیبی انتخاب بهینه هستند.

۹ مزیت جایگزین کردن گچ بری پیش ساخته پلی یورتان به جای ابزار پیش ساخته چوبی

پلی یورتان (بدون روزنه) برای ساخت قالب های آماده، قرنیزها، نورگیرها، تیرهای سقفی دکوراتیو، گنبدهای سقفی، ستون ها، قاب های شومینه و نرده ها به کار می رود. گچ بری پیش ساخته پلی یورتان با المان های معماری از هر سبک و دوره همچون سبک ویکتوریایی، فدرال، جورجین، جنوب غربی، هنر و صنایع دستی و فوق مدرن هماهنگ شده و قابل استفاده است.

۱- ماندگاری پلی یورتان

پلی یورتان با چگالی بالا ماده ای است که به طور گسترده در ساخت و ساز و نوسازی مورد استفاده قرار می گیرد. ماهیت بسته بودن روزنه های این متریال باعث می شود تا در برابر خطرات ناشی از آب و هوای ناپایدار و محیط های نامطلوب مقاوم باشد. پلی یورتان در برابر عوامل زیر بسیار مقاوم است:

مایعات مختلف

پلی یورتان ضد آب و رطوبت است، بنابراین ،نرده ها و ستون های از جنس پلی یورتان هنگامی که در معرض آب قرار می گیرند در مقابل تورم و جذب رطوبت مقاومت می کنند. تراکم بالای پوسته ابزار گچ بری پیش ساخته پلی یورتان نیز آن را در برابر روغن و گریس عایق کرده است. بعلاوه وقتی ناخواسته در معرض طیف گسترده ای از ترکیبات شیمیایی قرار گیرد، تخریب نمی شود. روزنه های کاملا بسته این متریال باعث شده که هرگونه خاک و لکه ای در درون آن نفوذ نکند. این عامل سبب افزایش ماندگاری رنگ و در نتیجه کاهش هزینه های تعمیر و نگهداری می شود.

ضربه و فشار

علاوه بر اینکه ابزار گچ بری پیش ساخته پلی یورتان به طرز چشمگیری ضد ضربه است، دارای خاصیت کششی و مقاومت عالی در برابر پارگی است. میزان استحکام پلی یورتان با افزایش خاصیت کشسانی و تراکم مناسب پوسته افزایش می یابد.

کپک و قارچ

ضد کپک بودن یک متریال خصوصاً برای افرادی که در مناطق آب و هوای گرمسیری و نیمه گرمسیری به ساخت و ساز مشغولند بسیار جذاب است. چراکه المان های خارجی خانه که در معرض باران هستند و هم چنین بخش های داخلی که در معرض رطوبت قرار می گیرند بعد از نفوذ آب به خصوص در فصل گرما مستعد رشد قارچ و کپک خواهند بود. مساله ای که حتی سلامت ساکنان را به خطر می اندازد.

پوسیدگی

“پوسیدگی مرطوب” معمولاً نتیجه مستقیم رشد قارچ است. FEMA ادعا می کند که “کپک پس از گذشت ۲۴ تا ۴۸ ساعت روی سطوح مرطوب شروع به رشد می کند.” پوسیدگی چوب را نرم و اسفنجی می کند. حتی در صورت خشک شدن، ناحیه آسیب دیده اغلب ترک می خورد یا خرد می شود. رنگ به سطوح پوسیده به خوبی نمی چسبد و یکپارچگی ساختاری چوب نیز به خطر می افتد.

برخی مناطق نسبت به دشمن دیگر چوب یعنی “پوسیدگی خشک” آسیب پذیرند. این نوع پوسیدگی توسط چندین گونه قارچ ایجاد می شود که قسمت های اصلی مواد ساختمانی چوب را تجزیه می کنند. در قسمت هایی که تراکم قارچ های جونده چوب بالاست، هاگ ها به رنگ نارنجی دیده می شوند. البته اصطلاح پوسیدگی خشک تا حدودی گمراه کننده است زیرا فرایند پوسیدگی حداقل در ابتدا به مقداری رطوبت نیاز دارد.

حشرات

گچبری پیش ساخته پلی یورتان یک جایگزین عالی در مناطقی است که در معرض موریانه ها، مورچه ها و حشرات دیگر قرار دارند. تخریب چوب توسط حشرات بیش از حد ناخوشایند است. به عنوان مثال ، یک الوار چوبی که مورد هجوم حشرات قرار گرفته باشد کاملا ناایمن است و این یکی از مشکلات اساس ابزار پیش ساخته چوبی می‌باشد.

تخریب اشعه ماوراء بنفش

قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش به مدت طولانی همواره دشمن مصالح ساختمانی خارجی ساختمان بوده است. می توان از طریق افزودن مهار کننده های ماوراء بنفش به رنگدانه ها، قبل از فرآیند اکستروژن، ثبات رنگ در نمای خارجی را افزایش داد. گزینه دیگر نیز استفاده از روکش مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش است.

رسانایی الکتریکی

مواردی در ساخت و ساز وجود دارد که خصوصیت عایق الکتریکی بودن پلی یورتان با چگالی بالا به کار آمده و یک مزیت محسوب می شود.

۲- تطبیق پذیری پلی یورتان

با استفاده از پلی یورتان می توان فرمولاسیون هایی با تراکم های مختلف از سه تا ۵۰ پوند در هر فوت مکعب انتخاب کرد. چگالی پلی یورتان تقریباً ۱۵ تا ۲۰ پوند در هر فوت مکعب است. با این حال، از آنجا که فرایند قالب ریزی معمولا به چگالی اولیه می افزاید، محصول نهایی نسبت به پیش بینی اولیه ماندگاری بالاتری دارد.

پلی یورتان با چگالی بالا به قدری متنوع است که در محصولات تفریحی، ماشین آلات، تجهیزات حمل و نقل، تجهیزات پزشکی، تجهیزات دفتری و اداری مورد استفاده قرار می گیرد. از پلی یورتان با چگالی بالا برای ساخت قطعات با وزن چند گرم تا بیش از یک تن استفاده می شود. در ساخت دیوارهای ICF با انرژی کارآمد و درب های با هسته فوم نیز استفاده می شود. از پلی یورتان با تراکم کمتر برای عایق کاری دیوارها و اتاق های زیر شیروانی استفاده می شود.

چوب ها دارای تراکم متفاوت هستند. چوب سخت در مقابل چوب نرم، و چوب درخت کهنسال در مقابل چوب جوان. توجه داشته باشید که منابع چوب درختان کهنسال بسیار کمیاب هستند و عرضه آنها با گذشت زمان کاهش می یابد. از طرفی کاربرد چوب به عنوان متریال اصلی ساخت و ساز مغایر مفاهیم پایداری و حفظ محیط زیست است.

۳- مزایای زیباشناختی

گچ بری پیش ساخته پلی یورتان به طراحان و معماران فرصت های خلاقانه ای ارائه کرده است. می توانید با استفاده از هر نوع طرح یا قالبی هر نوع ابزار پیش ساخته ای ایجاد کنید. قالب ها با استفاده از CAD / CAM ساخته شده یا توسط استادکاران ماهر با استفاده از ابزار نجاری، ماشین کاری می شوند.

در طرح های دکوراتیو با تزئینات پیچیده، پلی یورتان راه حل اقتصادی تری از چوب است. بعلاوه رنگ پذیری و قابلیت ایجاد بافت های مختلف مثل وایت واش کردن یا طرح سنگ مرمر روی پلی یورتان راحت تر است.

۴- انقباض و انبساط

از مهمترین چالش های کاربرد چوب در ساخت و ساز یکی پتانسیل انبساط و کوچک شدن در محیط های سرد و خشک و دیگری انقباض و تورم چوب در مناطق گرم و مرطوب است. همچنین چوب هایی که کاملاً با کوره خشک نشده اند ممکن است به مرور زمان کوچک شوند و ترک باز کنند. حتی شکاف هایی که کاملا درزگیری و پوشانده می شوند ممکن است به مرور زمان باز شده و سطح چوب را در معرض نفوذ رطوبت قرار دهند.

تلاش حداقل در شرایط سخت باعث حفظ درزها و رگه های چوب می شود. بسیاری از مناطق دنیا تغییرات شدید دما را تجربه می کنند. بسیاری از نواحی که دمای هوا -۲۰ درجه سانتیگراد را در زمستان تجربه می کنند، شاهد گرمای بالای ۴۰ درجه در تابستان نیز هستند. بنابراین توجه به انقباض و انبساط مصالح ساختمانی خارجی مساله مهمی است. با استفاده از گچ بری پیش ساخته پلی یورتان، تنش در اتصالات و درزها کاهش یافته و ساختمان کمتر در معرض آسیب های ناشی از ایجاد ترک و شکاف است. همچنین پلی یورتان در دماهای بسیار متفاوت در برابر سایش مقاومت دارد.

۵- ظرفیت تحمل بار

نسبت وزن به استحکام محصولات پیش ساخته پلی یورتان به قدری منطقی است که در مواردی مانند نرده و میله پلکان و تراس که نیاز به متریال قابل اطمینان است به کار برده می شود. گچ بری پیش ساخته پلی یورتان همچنین از نظر قابلیت تحمل کشش و فشار امتحان خود را پس داده است. حتی هنگامی که زیر بارهای سنگین وارده تغییر شکل می دهد، بعد از برداشتن بار وارده تمایل زیادی به حفظ شکل اصلی خود دارد.

۶- چسبندگی رنگ

گچ بری پیش ساخته پلی یورتان معمولا به صورت آماده برای نقاشی ارائه می شود و رنگ، بتونه، خمیر و درزگیر به آسانی به سطح آن می چسبد.

چسبندگی عالی در نقاشی به دلایل زیادی از جمله اجتناب از پوسته پوسته شدن رنگ اهمیت دارد. هنگامی که رنگ روی چوب پوسته شده و می ریزد،‌ تعمیرات فرآیند آسانی نیست. اغلب لازم است حداقل سه مرحله انجام شود: سمباده زدن، بتونه کاری و نقاشی. خاصیت ارتجاعی پلی یورتان باعث می شود که کمتر مستعد پوسته شدن باشد. برای مثال در اثر ضربه و فشار، ابزار پیش ساخته پلی یورتان مقداری از نیرو را جذب کرده و باعث کاهش پوسته شدن رنگ می شود. کمتر پوسته شدن رنگ مساوی است با ماندگاری بالاتر و بنابراین نیاز به نقاشی مجدد را به تعویق می اندازد.

۷- پایداری

چون پلی یورتان متریالی با طول عمر و ماندگاری بالاست بنابراین نیاز به منابع تجدید ناپذیر مانند چوب را کاهش داده و قدمی به سمت حفظ و پایداری محیط زیست است. بعلاوه گچ بری پیش ساخته پلی یورتان به طور فزاینده ای بازیافت می شوند. انواع مختلفی از بازیافت مکانیکی وجود دارد، از جمله خرد کردن مجدد، پودر کردن، فرآیند ترمو پلاستیکی که در آن متریال نرم شده و قابلیت شکل پذیری مجدد پیدا می کند، دوباره چسباندن و قالب گیری فشاری. همچنین گزینه های سنتی دیگری مانند بازیافت آن به صورت مواد اولیه شیمیایی وجود دارد.

۸- سهولت نصب

هزینه نیروی کار بخش قابل توجهی از بودجه بسیاری از پروژه های ساخت و ساز یا نوسازی را به خود اختصاص می دهد. با استفاده از گچبری های پیش ساخته پلی یورتان این هزینه برای استفاده در مصارف دیگر ذخیره می شود. ابزار گچ بری پیش ساخته پلی یورتان غالباً در اندازه های بلند تولید می شوند که این خود باعث کاهش زمان برش، اتصال و نصب می شود. قالب ریزی های انعطاف پذیر خطوط و نقص سطح دیواره و سقف را می پوشانند. انعطاف پذیری بالا همچنین امکان نصب سریع در امتداد دیوارها و پنجره های مدور و زاویه دار را فراهم می کند.

نصب ابزار گچ بری پیش ساخته پلی یورتان در فضای بیرونی در هر دمایی امکان پذیر است. برای کسب نتیجه بهتر، ایده آل است که قطعه گچبری پیش ساخته پلی یورتان را حداقل برای ۲۴ ساعت در دمای محیط قرار داده و سپس اقدام به نصب کنید. از آنجا که پلی یورتان یک محصول ترموست است در مقابل تغییرات آب و هوایی بسیار مقاوم است. با این حال، عاقلانه است که از قرار گرفتن در معرض دمای بیش از ۶۰ درجه سانتی گراد جلوگیری شود. قرار گرفتن در معرض بالاتر از ۹۰ درجه سانتی گراد می تواند ویژگیهای فیزیکی پلی یورتان را تغییر دهد.

استاد کارانی که سالها با ابزار پیش ساخته چوبی کار می کردند همگی بعد از اولین مواجهه با گچبری های پلی یورتان اذعان داشتند که کار با آن بسیار ساده و سرراست است. آنها حتی برای شکل دادن و برش پلی یورتان از همان ابزارهای سنتی چوب بری استفاده کردند.

۹- فرآیند تولید

از آنجا که قالب گیری گچ بری پلی یورتان با ریختن رزین مایع در قالب انجام می شود، برخلاف چوب امکان یکپارچه بودن گچ بری پیش ساخته پلی یورتان به سادگی فراهم است. بعلاوه ساخت ابزارهای گلویی و سقفی با استفاده از چوب بسیار زمانبر و گران تمام می شود.

سایر متریال های رقابتی موجود در بازار

انواع مختلفی از متریال های جدید مانند فایبرگلاس (FRP)، گچ، پلی وینیل کلرید یا پی وی سی (PVC) ، تخته فیبری با چگالی متوسط یا ام دی اف ​​(MDF)، گچ تقویت شده با شیشه و فلکس و پلی استایرن در بازار موجود است.

پلیمرهای پلاستیکی در PVC در برابر رطوبت نفوذ ناپذیر است، اما ممکن است سطح صیقلی آن برای رنگ آمیزی سخت باشد. اگرچه چگالی PVC شبیه به چوب بلوط است، اما ظاهری مصنوعی دارد. از طرفی ابزار ساخته شده از PVC معمولاً اشکال ابتدایی دارند.

فلکس، همانطور که از نام آن پیداست ، یک ماده لاستیکی قابل خمش است که معمولاً در دیوارها و منحنی پنجره ها استفاده می شود.

پلی استایرن فاقد ظاهر زیبا و شسته رفته پلی اورتان است. سبکی وزن آن قابلیت برش و نصب را آسان کرده است. گچ تقویت شده با شیشه نیز از آنجا که در برابر نفوذ رطوبت آسیب پذیر است، فقط در فضاهای داخلی استفاده می شود.

در نهایت پلی یورتان قابلیت تولید گچبری های کلاسیک متنوع، ظریف و سبک وزنی را فراهم می کند که در گذشته با گچ ساخته می شدند. استفاده از گچ بری پیش ساخته پلی یورتان در مقایسه با منابع تجدیدناپذیر انرژی مانند ابزار پیش ساخته چوبی و متریال های مدرن مانند آنچه در بالا نام برده شد منطقی تر، بهینه تر و ماندگارتر است.

برای دیدن جدیدترین نمونه کارهای اجرا شده با ابزار قاب بندی پلی یورتان و دیگر محصولات درنیکا دکور ما را در شبکه های اجتماعی دنبال فرمایید:

youtubetelegramInstagramFacebooklinkedinpinterest

بـرای مـشاوره رایگان با مـا تـماس بـگیریـد
راه های ارتباطی
محبوب ترین مقالات
طراحی ابزار پلی یورتان
مشاوره رایگان

با متخصصین با تجربه

طراحی

مطابق با سلیقه ی شما

تامین

باکیفیت ترین محصولات

ارسال سریع

به سراسر کشور