Search
Close this search box.

دسته بندی مطالب

طراحی گچبری پیش ساخته

طراحی گچبری پیش ساخته

ایده طراحی گچبری و چگونگی انتخاب ابزار پیش ساخته ممکن است امری پیچیده و دشوار بنظر آید .پس دانستن برخی نکات طراحی و بازسازی، برای جهت گیری بهینه ایده ،ضروری شمرده میشود . طراحی آنچه در ذهن پرورانده میشد مستلزم پایبند بودن به اصول فنی در عین زیبایی بصری می باشد . رعایت نکاتی جزیی مانند فواصل ، اندازه ها ، مقیاس و .. طراحی فضایی منحصر به فرد و اصولی را حاصل می شود که در اینجا به طور خلاصه بیان میشود .

تعادل :

برای اشراف به بحث تعادل ، توجه به طراحی گچبری متقارن یا نا متقارن عنصر اصلی شمرده میشود . زمانی که عناصر تکرار شوند یا نسبت به یک محور مثل آینه در دو طرف آن قرار گیرند، تعادل به صورت متقارن حاصل می شود.

اما  گاهی تقارن ، موجب یکنواختی و بی روح شدن فضا می گردد.

تعادل نا متقارن رابطه زیادی با وزن بصری عناصر دارد. در واقع به جای تکرار عناصر در فضا برای ایجاد تعادل، از عناصر مختلف با وزن بصری یکسان برای ایجاد تعادل استفاده می شود . اشکال پیچیده تر سنگین تر به نظر می رسند و به همین خاطر است که از آنها برای ایجاد تعادل نامتقارن استفاده می گردد. فضاهایی که به صورت نامتقارن طراحی شده اند دارای پویایی و حرکت بیشتری هستند .

  بافت :

توجه به بافت ابزار های پیش ساخته در طراحی داخلی میتواند خود ،بار و تعادل فضا را تغییر دهد . استفاده از ابزار هایی با بافت یکسان در کنار هم باعث ایجاد تقارن و در نتیجه تعادل شود . عنصر بافت به فضا عمق و جذابیت می افزاید .

استفاده از عناصری با بافت متفاوت در کنار هم ، مانند بافت نرم و خشن ، باعث عدم تقارن و در نتیجه پویایی بیشتر و از بین بردن یکنواختی میشود .

تکرار :

در بعضی از فضا ها ، استفاده از عنصر ریتم و تکرار در ابزار های گچبری میتواند باعث ایجاد اتصال بین اجزای مشابه ، در نهایت انسجام کلی ابزار ها شود . برای ایجاد این ریتم استفاده از ابزار هایی که با وجود تفاوت ، شباهت هایی نیز دارند توصیه میشود که به ایجاد تعادل کمک مکنند .

 

تعداد المان :

عنصر تعداد در عین سادگی و اهمیت کمی که به نظر میرسد داشته باشد ، مولفه ای ناخود آگاه  و تنظیم کننده عنوان میشود . بدین صورت که در طراحی گچبری ها و استفاده از المان های دکوراتیو ، تعداد فرد در نظر گرفته شود . اینکار جذابیتی مضاعف در عین ناخود آگاهی  یبننده را به همراه دارد .

نقطه کانونی :

برای ایجاد تمرکز بصری بیننده ، میتوان آن المان مشخص را نقطه کانونی آن فضا در نظر و توسط المان های ریگر آن را محصور نمود . برای مثال با استفاده از قاب بندی های تو در تو و کوچک میتوان، یک اثر هنری یا عنصر دکوراتیو  را بدون فرایند خاصی تبدیل به کانون زاویه دید نمود که امری کاملا خلاقانه میباشد .  این کار بدون ایجاد شلوغی بر روی دیوار ، زیبایی و توجه را به محیط اضافه میکند .

تضاد :

گاه می توان برای جذابیت بیشتر در طراحی قاب بندی ها ، از المان هاییی با اندازه متفاوت در یک فضای متفارن برای ایجاد تضاد استفاده نمود .

همچنین برای ایجاد تضاد میتوان هنگام طراحی قاب ، آن ها را با مقیاس های متفاوت در عین تناسب در نظر گرفت .(برای مثال استفاده از کتیبه بزرگ در وسط و دو کتیبه کوچک تر در کنار آن ). تضاد همواره مانع از ایجاد حس یکنواختی و خستگی میشود .

دید خطی :

هنگام استفاده از قاب بندی ها و ابزار های شاخه ای ، باید توجه داشت که خطوط افقی فضا را وسیع تر و ارتفاعی کوتاه تر ، خطوط عمودی ارتفاع را بیشتر و خطوط مورب و منحنی نیز ، باعث جذابیت بیشتر و خودمانی تر شدن فضا در نتیجه انرژی بیشتر فضا می شوند .

انتخاب هوشمندانه :

قبل از شروع به طراحی گچبری ، توجه به سبک معماری و دکوراسیون داخلی بنا و محدودیت های ناشی از آن ، منجر به منحصر به فرد شدن ایده کلی طراحی می شود .

دقت در انتخاب ابزار ، شاید اصلی ترین مولفه طراحی گچبری پیش ساخته بشمار می آید . توجه به متراژ دیوار ها در انتخاب پهنای ابزار(ظرافت ابزار در دیوار های کم طول) ، توجه به فرم ظاهری ابزار به جهت وجود المان دکوراتیو در قاب بندی یا عدم آن ، چینش درست قاب ها و المان ها در کنار  هم و .. عواملی سازنده در شکل گیری درست حس و دید بصری شمرده میشوند .

گاهی لازم است برای نشان دادن بهتر ابزار های پیش ساخته ، قاب بندی ها به صورت دوبل و فاصله میانی مشخص طراحی شوند تا به انسجام کلی فضا کمک کند .

به طور کلی در تمامی مراحل طراحی ، توجه به اصل وحدت بین کل و جز و فرم کلی پیشروی آن برای ایجاد تناسب هوشنمدانه باید در نظر گرفته شود .

تیم طراحی درنیکا دکور با بهره گیری از جدید ترین امکانات ، تمامی این مراحل را به عهده گرفته و نتایج فرایند طراحی پروژه شما را با تاکید بر سلیقه کارفرما و  اصول عملکردی ، تنظیم و اجرا می نماید.

ایده ها و تصاویر بیشتر برای طراحی دیوار

برای دیدن تصاویر بیشتر برای ایده گرفتن جهت طراحی دیوار پذیرایی ، اتاق خواب و راهرو با ابزار قاب بندی پلی یورتان در سبکهای مختلف (کلاسیک، نئوکلاسیک و مدرن) به صفحه پینترست ما مراجعه فرمایید. برای اطلاعات بیشتر در زمینه طراحی قاب‌بندی دیوار مطالب ارائه شده در بخش مقاله ها  به شرح زیر را مطالعه فرمایید:

ایده های منحصر به فرد تزئین دیوار با ابزار قاب بندی

اصول قاب‌ بندی دیوار در سبکهای کلاسیک، نئوکلاسیک و مدرن

دیوار پشت تلویزیون مدرن و شیک -قاب بندی دیوار تی وی با ابزار پلی یورتان

نقش گچبری مدرن در معماری امروزی

برای مشاهده ایده های طراحی ما را در  اینستاگرام و پینترست و  برای دیدن جدیدترین نمونه کارهای اجرا شده با ابزار قاب بندی پلی یورتان و دیگر محصولات درنیکا دکور ما را در شبکه های اجتماعی دنبال فرمایید:

youtubetelegramInstagramFacebooklinkedinpinterest

محبوب ترین مقالات
مشاوره رایگان

با متخصصین با تجربه

طراحی

مطابق با سلیقه ی شما

تامین

باکیفیت ترین محصولات

ارسال سریع

به سراسر کشور

0
نظرات شما را دوست دارم، لطفا نظر دهید.x
×

سلام،

برای ارتباط مستقیم با ما در واتس آپ، روی کارشناس معماری کلیک فرمایید.

× ارسال پیغام در واتس آپ